South Australian Poultry Association Inc

The Website of SAPA and all S.A. Member Poultry Clubs of Pure Bred Poultry  

SAPA Judges Panel Info

Group Qualifications

GROUP 1 Hard Feathered Breeds              GROUP 2 Soft Feathered Breeds                       GROUP 3 Waterfowl           GROUP 4 Eggs

All listed judges have submitted applications and/or renewals that have been examined by the Judges Registration Board. 

click below for registration form

Judges registration form

Panel A Judges must hold all four of the group qualifications, and have judged at any show which caters for all breeds and is approved by the Board.

The following group of Judges are Panel A judges and are qualified to judge all 4 groups

Bowden, TW 

PO Box 1926

McLaren Flat 5171

8383 0009

twejbow@gmail.com


Hall, MT 

20 Strempel Ave

Hahndorf 5245

0447 095 443


Rantall, GT 

11 Pine Street

Keith 5267

0447 165 487

Burgess, AG 

PO Box 73

Murray Bridge 5253

0428 648 144

burgcons@internode.on.net


Hebberman, BK 

PO Box 1048

Naracoorte 5271

8762 3315


Williams, AL 

PO Box 1673

Virginia 5120

0407 613 645

Creek, A 

PO Box 221

Keith 5267

8755 3328


Kuhl, TI 

24 Chute Street

Mount Gambier 5290

8725 3343


Woods, GB 

26 Forster Street

Kadina 5554

8821 3897

gavin@kadmed.com.au

Dent, TJ 

PO Box 2582

Mount Gambier 5290

8739 9223 


Maywald, MT 

6 Lime Kiln Road

Tailem Bend 5260 

8572 4036


Panel B  Judges must hold at least two group qualifications and must be approved by the Board.

GROUP 1 Hard Feathered Breeds              GROUP 2 Soft Feathered Breeds                       GROUP 3 Waterfowl           GROUP 4 Eggs

The following group of Judges are Panel B Judges

Group 1 & 2 

Smart, M 30 

Walter Street

Maitland 5573

8832 2171


Group 2 & 3

 Breen, B 

C/0 Sherlock General Store

Sherlock 5301

0421 417 256

Group 1 & 2 

Scruby, MO 

34 Balmoral Ave

Nth Brighton 5048

8296 9535

Group 1 & 2 

Oakey, B 

PO Box 1673

Virginia 5120

0408 618 815

Group 1 & 2 

Klatt, A 

PO Box 328

Mount Barker 5251

8391 1123

Panel C Panel C is for specialist breed judges, known breeders and judges who have under taken the appropriate course and examination for their nominated breed. Panel C judges may be classified for a specific breed, or one or more of the qualifications listed, and must be approved by the board. The Following group are Panel C Judg

Group 2 

O’Brien, L 

PO Box 1508

Willaston 5118

0438 828 799


Group 1 

Fulcher, J 

PO Box 939

Murray Bridge 5253

0402 947 819


Group 2 

Lock, A 

PO Box 160

Naracoorte 5271

0428 827 441

Group 1 

Ramsey, M 

PO Box 18

Eudunda 5374

0412 087 745


Group 1 

Bezzina, J Lot 

103 Hesters Rd

Riverton 5412

0459 028 867


Group 1 

Lee, A.G. 

6 Somerset Close

Mount Gambier 5290

8725 3912


Group 3

 Scott Evans 

PO Box 276

Angaston 5353

0408 845 959



Group 2 

Vivian, S 

23 Rundle Rd

Cowirra 5238

0429 999 534

Group 1 

Van Dooren, A 

PO Box 3663

Mount Gambier 5290

0488 506 744


Trainee Judges Clubs are requested where possible to engage Trainee judges for monthlyshows to enable them to work towards full qualification.

Group 1 

Hall, R 

20 Strempel Ave

Hahndorf 5245

8388 7487


Group 1

Doug Costello-Smith 

37 Graham St

Para Hills 5096

0435 109 521


Group 2 

Adam Van Dooren 

PO Box 3663

Mount Gambier 5290

0488 506 744



Heavy Breeds 

Brett Jones 

PO Box 36

Booborowie 5417

0429 465 803


Group 1 

Bill Breen C/0 

Sherlock General Store

Sherlock 5301

0421 417 256


Group 1
Shaine Dupree
PO Box 283
Wundinna 5653
0429 330 567


Group 1

Tyler Schwarz

0438 881 314




Group 1 & 2

Scott Evans

PO box 276 

Angaston 5353

0408 845 959

Group 1

 Laurie Barber 

Woondooma RSD 1275

Millicent 5280

8734 3192


Groups 1 & 3 

Steven Vivian 

23 Rundle Rd

Cowirra 5238

0429 999 534